8261 Badacsonytomaj-Badacsony, Park u. 20. •
+36 87 531 013 •
badacsonytomaj@tourinform.hu
Éliás Csabával, az Éliás Birtok tulajdonosával, a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület elnökével, mint a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvény szervezőjével beszélgettünk a Badacsonyi borvidék jelenéről és jövőjéről. Mint említi, a Badacsony szőlőhegy fennmaradása a jövő generáció számára az egyik, ha nem a legfontosabb feladat.
Milyen célokkal és miért gondolták fontosnak megalapítani a Badacsony Szőlőhegyért Egyesületet, amelynek megalakulása óta az elnöke?
Közös gondolkodás és sorozatos baráti beszélgetések eredményeként jött létre, hiszen fontosnak tartottuk, hogy mindazt, amiben hiszünk, azt szervezett keretek között igyekezzük megvalósítani. Badacsony és Badacsony szőlőhegy jelene és jövője közös ügyünk. Bár az egyesület tagjai között borászok is megtalálhatók, fontos leszögeznem, hogy ez nem borászok egyesülete. Mindenkit, legyen az civil vagy borász, akinek szíve ügye, hogy Badacsony szőlőhegyként fennmaradjon a következő generációk számára, azt szívesen látjuk sorainkban. Célunk a hétköznapokban is bemutatni, hogy egy több mint kétezeréves hagyományokkal rendelkező történelmi borvidéken vagyunk, így a múlt ápolása is fontos feladat. Mindezt úgy, hogy ezt átvezessük a jelenbe és jövőbe. Hisszük, hogy a múlt megismerése nélkül nem lehet jövőt építeni. A mindennapi feladataink mellett egyenként nem tudunk olyan mértékben koncentrálni azon célok teljesítésére, hogy megmutassuk a Badacsony szépségeit. Éppen ezért a civil egyesület létrejöttével ezt közös erővel, egymást támogatva sokkal hatékonyabban tudjuk csinálni.
A Badacsony szőlőhegy fennmaradása érdekében az egyesület mit tud tenni, illetve milyen eszközök állnak a rendelkezésre?
Nem áll szándékomban nagyon sötétre festeni a borvidék jövőjét, hiszen számtalan jó dolog történt és a fejlődés is vitathatatlan. Viszont azt látjuk és tapasztaljuk, hogy a Badacsonyi borvidéken, akárcsak a többi hazai borvidéken, drasztikuson csökken a szőlőterületeknek a nagysága. Sajnos ez nemcsak országos, hanem európai tendencia is. Legalábbis az olyan országokban, amik bortermelés szempontjából történelmileg jelentős szerepet játszottak. Ennek számtalan oka van, de nem szeretném részletezni, hogy Európa szerte többek között milyen gazdasági tényezők játszottak abban szerepet, hogy az embereknek ne érje meg, vagy ne legyen kedvük foglalkozni szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. Természetesen, aki nagyban csinálja, valamilyen szinten ő is érzelmileg elkötelezett a szőlőművelés iránt, de valljuk be: csak ebből nem lehet megélni és a szőlőterületeket fenntartani. Márpedig ahhoz, hogy ennek jövője legyen, rentábilissá kell tenni ezt a tevékenységet. Sajnos mindenhol azt olvasni, hogy a borágazat komoly nehézségekkel küzd. Szerény eszközeinkkel a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület többek között abban tud segíteni a borvidéknek, hogy a régi hagyományokat felelevenítve ismét fókuszba helyezi ezeket. Példaként a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvényt említeném meg, mely régen egy létező esemény volt Badacsonyban, de az idő múlásával a jelenlegi formájában háttérbe került. Az egyesület viszont úgy gondolta, hogy ennek a rendezvénynek ismét méltó helye van a borvidéken, így közösen a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet Badacsonyi Kutató Állomásával, valamint a Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrenddel együtt hosszú évek után 2023. június 3-án ismét megrendeztük. Büszkék vagyunk, hogy már az első alkalom is nagy sikernek örvendett, így a rendezvény keretén belül a kéknyelűn keresztül sikerült szélesebb közönségnek is bemutatni Badacsony nagyszerűségét. Mivel a civil egyesületünk pénzügyi eszközei korlátozottak, illetve a tagjaink kevés szabadidővel rendelkeznek, nem szeretnénk és nem is tudjuk magunkat túlvállalni, valamint jelentőségünket sem szeretnénk túlhangsúlyozni. Ennek ellenére a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvénnyel mégis egy olyan
eseményt hoztunk létre, amely személyességével, helyszínválasztásával, illetve témájával kiemelkedik a badacsonyi boros rendezvények közül.
Nemcsak a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület, hanem a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvény is idén ünnepli fennállásának harmadik évét. Bár még nagyon kevés idő telt el, mégis hogyan értékeli az eltelt időszakot?
Jó érzés látni, hogy a Badacsony-hegyen, a Kutató Állomás gyönyörű kéknyelű teraszán számos kéknyelűt termelő badacsonyi borászat részvételével az év legnagyobb kéknyelű kóstolóját tartjuk immáron harmadik éve Badacsonyban. A hagyományteremtő céllal létrejött eseményt kulturális programok, mesterkurzusok, zene és ízletes fogások is színesítik minden évben. A rendezvény fő üzenete, hogy exkluzív, gyönyörű környezetben lehetőséget nyújtson egyrészt a termelőknek, hogy bemutathassák a boraikat, másrészt, hogy a fogyasztóknak adjon lehetőséget megismerni a borokon keresztül a kéknyelű fajtát, és természetesen ennek porzófajtáit, a budai zöldet és a rózsakőt. Mindezt festői környezetben, remek hangulatban, a termelők tolmácsolásában. Akárcsak a Badacsony-hegy, ez a rendezvény is arról szól, hogy mindenki kicsit lelassuljon, és élje meg a pillanatot.
Idén május 31-én a Kutató Állomás kéknyelű teraszán kerül megrendezésre a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvény. Milyen különlegességekkel várja az egyesület a vendégeket?
Többek között egy fantasztikus mesterkurzussal, amelynek címe „A Kéknyelű Nyomában a Badacsony-hegyen.” Nem hagyományos mesterkurzus, hiszen egy séta keretében túravezető segítségével fogják bejárni a vendégek a Badacsony-hegy azon ikonikus helyeit, amelyek a kéknyelű fennmaradása szempontjából fontos szerepet töltöttek be. A három órás túra alkalmával érinteni fogunk olyan kúriákat, akiknek régi tulajdonosaiknak nélkülözhetetlen érdemei vannak, hogy Badacsony ikonikus fajtája fennmaradt a jövő generáció számára. Nem utolsó sorban a mesterkurzus résztvevői ott kóstolják a borokat, ahol ezek megszülettek, a szőlőtőkék között. A rendezvény hivatalos kezdése 14 óra, de a mesterkurzus délelőtt 10-kor indul. Nagy szeretettel várjuk idén is a vendégeket.
Milyen tervekkel várja a Badacsony Szőlőhegyért Egyesület a jövőt?
Múlt évben megalapítottunk egy Badacsony-hegy tájegységi értéktárat. Gyakorlatilag a hungarikum törvény alapján átvettük szerződést követően az értéktár szervezesének a lehetőségét az érintett önkormányzatoktól. Ennek köszönhetően már elkezdődtek az értéktári munkák, például tavaly kamarakiállítás keretén belül beszámoltunk a Kéknyelű Virágzás Ünnepe rendezvényre érkezőknek, és idén is tervezünk ilyen jellegű kiállítást. Most felhívást intéztünk a Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, illetve a Nemesgulács lakosságához, hogy akinek van otthon olyan régi értéke, ami a Badacsony szőlőheggyel és az itt lévő borműveléssel hozható összefügésbe, azokat ha felajánlják, akkor mi szerveznénk a tárgyakból egy kiállítást. A felhívásnak köszönhetően eddig például a Balaton festőjének, Egry
Józsefnek a régi prését találtuk meg. Egry József, akárcsak a kéknyelű megkerülhetetlen, ha Badacsonyról van szó. A Badacsony Szőlőhegyért Egyesület tervei között szintén szerepel, hogy az állandó kéknyelű túra mellett, más tematikus útvonalakat is létrehozzon. De mivel Badacsonynak a kéknyelűn kívül van egy másik ikonikus fajtája, a szürkebarát, szeretnénk egy olyan tematikus borkóstolóval egybekötött túrát is létrehozni, aminek fókuszában a szürkebarát áll.
Írta: Németi Sándor
Részletes program
Online jegyvásárlás
Személyes jegyvásárlás: Tourinform Badacsony (8261 Badacsony, Park u. 20.)